Ömer CİNEL

Yerel Yönetimler ve Kamu Yatırımları ile Sosyal Projeler Danışmanı

Ömer Cinel 1963 yılında Giresun’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Giresun’da yaptıktan sonra 1981 yılında kısa adı BİTİA (Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi) İktisat Bölümüne girmiştir.

2004 yılında Giresun Belediye Meclis Üyeliğine seçilen Ömer Cinel 10 yıl bu görevi yerine getirirken bu sürede Tarihi Kentler Birliği, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği üyelikleri başta olmak üzere birçok Komisyonda da görev almıştır.

2009 yılında Belediye Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiş 2 ay gibi kısa bir sürede Giresun Kent Konseyinin kuruluşuna öncülük etmiş ve bu süre içinde ulusal ve uluslararası birçok projeye başkanlık etmiştir.

Cinel GİFSAD Başkanlığı döneminde 1993 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yurtdışı tanıtımına katkılarından dolayı “Üstün Tanıtım ve Başarı” ödülüne layık görülmüştür.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonun kuruluşundan itibaren il temsilcisi, yürütme ve koordinasyon kurul, yerel yönetimler kurul üyeliklerinin yanı sıra, THOF 2 nci mali genel kuruluna da Divan Başkanlığı yapmıştır.

Ömer Cinel ayrıca 2013 yılından bu yana ülkemizde bulunan en büyük 30’u aşkın festivalin oluşturduğu Uluslararası Festivaller Birliği Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmektedir. http://festivallerbirligi.org/

Yaşamının büyük bir bölümünde hayatına yön verecek olan Türk Halk Oyunları ile tanışıklığı İlkokul 2.nci sınıfta başlayan Cinel, 32 yıl Türk Halk Oyunlarına Giresun, Bursa ve İstanbul’da oyuncu, eğitici ve yönetici olarak hizmet etmiş ve 1989 yılında kısa adı GİFSAD olan Giresun Kültür Sanat ve Folklor Derneğinin kurucu başkanlığını yapmış ve bu dernekte 13 yıl yönetim kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Cinel, halen bu derneğin Onursal Başkanlığını sürdürmektedir. Görev yaptığı süre içinde derneğin aktif eğitmenliğini de yapan Ömer Cinel sayısız yarışmada, yurtiçi ve yurtdışı festivallerde büyük başarılar elde etmiştir.

Evli iki çocuk babası olan Ömer Cinel, aile ortaklığı olan özel bir eğitim kurumunun da ortağıdır.