Artıelli Group

Bülent ÖZKAYA

Mimar (ADMMA)

1956 yılında Gaziantep'te doğumuştur. Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (A.D.M.M.A) Mimarlık Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. Akdeniz Üniversitesi M.Y. Okulunda Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Mimarlar Odası Antalya Temsilciliği ve Antalya Şubesi Yönetim Kurullarında Sekreter Üyelik ve Şube Başkanlığı yaptı, Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği, Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi Antalya Biriminde Yürütme Kurulu Başkanlığı ve Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezinde Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

1999-2004 yılları arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Başdanışmanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Antepe A.Ş’de Genel Müdürlük, 2009-2014 yılları arasında ise bu kez Başkan Danışmanlığı yanında Antepe A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev alan mimarın, birçok dergi ve gazetede Kentleşme, Mimarlık ve Meslek Örgütlenmesi gibi çeşitli konularda makaleleri yayınlandı.

Meslek yaşamını 1980’den beri Antalya’da kendi adıyla anılan Mimarlık Atölyesinde Serbest Mimar olarak sürdürdü.

Konut, villa, toplu konut, otel, iş merkezi, dinlenme tesisi ve eğitim yapıları vb. değişik konularda tasarım ve uygulamalar yaptı. Mimarlar Odası’nca düzenlenen bölgesel ve ulusal birçok mimari ve kentsel tasarım proje yarışmasında asli jüri üyesi olarak görev aldı.

3. Batı Akdeniz Mimarlık Ödülleri ve Sergisinde (1995) Selge Otel Yapısıyla “Yapı Dalında”, 8. Batı Akdeniz Mimarlık Ödülleri ve Sergisinde de (2005) “Ali Beyoğlu Evi” ile yine “Yapı Dalında” ödül aldı.

Proje Geliştirme ve Yönetimi konularında deneyime sahip olan mimarın, Kentsel Tasarım, Kentsel Dönüşüm ( Yerinde Yeniden Yerleşim), İhale Mevzuatı, Yapı Denetim Mevzuatı ve Kamu Şirketlerinin Yapılandırılması ve Yönetimi konularında çalışmaları bulunmaktadır.  

Mimar İnci Özkaya ile evli olan mimarın, Ankara Hukuk Fakültesinde Öğretim Görevlisi olan evli bir kızı bulunmaktadır.